• CANLI TV İZLE
  • CANLI BORSA
  • Hatay 28° AÇIK
    • Adana
    • Adıyaman
    • Afyonkarahisar
    • Ağrı
    • Amasya
    • Ankara
    • Antalya
    • Artvin
    • Aydın
    • Balıkesir
    • Bilecik
    • Bingöl
    • Bitlis
    • Bolu
    • Burdur
    • Bursa
    • Çanakkale
    • Çankırı
    • Çorum
    • Denizli
    • Diyarbakır
    • Edirne
    • Elazığ
    • Erzincan
    • Erzurum
    • Eskişehir
    • Gaziantep
    • Giresun
    • Gümüşhane
    • Hakkâri
    • Hatay
    • Isparta
    • Mersin
    • istanbul
    • izmir
    • Kars
    • Kastamonu
    • Kayseri
    • Kırklareli
    • Kırşehir
    • Kocaeli
    • Konya
    • Kütahya
    • Malatya
    • Manisa
    • Kahramanmaraş
    • Mardin
    • Muğla
    • Muş
    • Nevşehir
    • Niğde
    • Ordu
    • Rize
    • Sakarya
    • Samsun
    • Siirt
    • Sinop
    • Sivas
    • Tekirdağ
    • Tokat
    • Trabzon
    • Tunceli
    • Şanlıurfa
    • Uşak
    • Van
    • Yozgat
    • Zonguldak
    • Aksaray
    • Bayburt
    • Karaman
    • Kırıkkale
    • Batman
    • Şırnak
    • Bartın
    • Ardahan
    • Iğdır
    • Yalova
    • Karabük
    • Kilis
    • Osmaniye
    • Düzce
  • İKİNDİ'YE 17:13

  • HABER GÖNDER

  • İDDAA PROGRAMI

Sağlık teknikeri mühendislikten mezun olursa maaşı değişir mi?

Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıfındaki bir tekniker, mühendislikten mezun olursa, mühendis unvanının Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında olduğu dikkate alındığında, üst öğrenime ilişkin zam ve tazminatlardan yararlanamayacaktır.

ad826x90

Soru: 2011 bir yılında bir üniversiteye sıhhat teknikeri unvanında açıktan nakil ile kpss den atandım. 2019 yılında elektrik-elektronik mühendisliğini bitirdim. Üst öğrenim ile ilgili görüş talebime YÖK verdiği cevapta bitirmiş olduğum lisans programının mesleki bir üst öğrenim olduğuna karar verdi. Zam ve tazminat ödemelerinin mühendisler için öngörülen oranda mı yoksa sıhhat hizmetleri sınıfında yer meydan 4 yıllık yüksek öğrenim görmüş sıhhat personeli için öngörülen oranda mı yapılması gerekir?

Cevap: Kamu personelinin mali haklarının belirlenmesinde kural olarak personelin işgal ettiği kadro veya pozisyon unvanı temel alınmaktadır. Zam ve tazminatlar, ilave gösterge, ilave ödeme, makam tazminatı kadro unvanına göre belirlenmiştir. Bunun istisnalarından birini teknik hizmetler sınıfı ile sıhhat ve yardımcı sıhhat hizmetleri sınıfında vazife yapan personelin zam ve tazminatları oluşturmaktadır.

Bilindiği üzere, henüz 2020 yılı için Devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara (yan ödeme kararnamesi) ilişkin Cumhurbaşkanı kararı yayımlanmadı. En son 657 sayılı Kanunun 152. maddesine dayalı olarak 2006 yılında uygulanmak üzere yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara ilişkin Karar’ın (yan ödeme kararnamesi) uygulanma süresi o tarihten buyana her yıl yeniden uzatılmakta. Önümüzdeki günlerde 2006 tarihli kararnamenin 2020 yılı için de uygulanmaya devam edilmesine ilişkin yeni bir Cumhurbaşkanı Kararı çıkmasını bekliyoruz.

17/4/2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Kararın 4/e maddesinde, “Kurumların teknik ve sıhhat hizmetleri sınıflarına ait kadrolarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlere, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere, kariyerleri (mesleki üst öğrenimleri) temel alınarak zam ve tazminat ödenir. Kadroları teknik ve sıhhat hizmetleri sınıflarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarından bir kadroya atanılamayacak herhangi bir üst öğrenimi bitirenlere ise bitirdikleri üst öğrenimden ötürü zam ve tazminat ödenmez.” denilmektedir.

ad826x90

Söz konusu kararnamenin uygulama esaslarını göstermek üzere yürürlüğe konulan 160 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinin uygulamaya ilişkin ortak açıklamalar başlıklı E bölümünün 3. maddesinde ise; “Kararın 4 üncü maddesinin birinci fikrasının (e) bendinde de belirtildiği üzere, kadroları teknik ye sıhhat hizmetleri sınıflarında bulunan personelden, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirerek, diploma veya çıkış belgelerini kurumlarına ibraz edenlere, intibak işlemlerinin yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, belgelerin kuruma ibrazını takip eden ay başından geçerli olmak üzere, ita amirlerinden alınacak ödeme onayı ile, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere bitirilen aynı sınıfla ilgili mesleki üst öğrenimin karşılığı olan zam ye tazminatlar ödenecek, bunlar için ayrıca yıl içinde kontrol işlemi yapılmayacaktır.” hükmü yer almaktadır.

Hem Kararname hükmü hem de Tebliğ hükmünün ortak noktası, memurun mezun olduğu üst öğrenim sonucu ihraz ettiği unvanın bulunduğu hizmet sınıfı kapsamında bir unvan olması zorunluluğudur.

Bu hükümleri bir örnekle açıklamak gerekirse, teknik hizmetler sınıfındaki tekniker mühendislikten mezun olarsa mühendis zam ve tazminatından, sıhhat ve yardımcı sıhhat hizmetleri sınıfındaki bir tekniker ise diyetisyenlikten mezun olursa diyetisyen zam ve tazminatından yararlanabilir.

Soruda yer aldığı şekliyle Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıfındaki bir tekniker mühendislikten mezun olursa, -mühendis unvanının Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında olduğu dikkate alındığında- üst öğrenime ilişkin zam ve tazminatlardan yararlanamayacaktır. Mühendis unvanına ilişkin zam ve tazminatlardan ancak mühendis kadrosuna atandığı takdirde yararlanabilecektir. Mühendis kadrosuna ise kurum içi unvan değişikliği sınavı yoluyla veya KPSS sonucuna dayalı yerleştirme sonucunda nakil yapılabilecektir.

ad826x90
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cenaze namazının ardından karantinaya alınan köyde üçüncü ölüm yaşandı

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
208.938

VAKA

187.511

İYİLEŞME

5.282

ÖLÜM

21.427

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
12.062.863

VAKA

6.605.246

İYİLEŞME

549.900

ÖLÜM

5.457.617

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hatay Kulis Haber Sitesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Hatay Kulis Haber Sitesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470